megapamiec.pl

pamięć i koncentracja

Trening pamięci krótkotrwałej. Jak poprawić pamięć krótkotrwałą? - pamięć, pamięć krótkotrwała, trening pamięci, ćwiczenia pamięci, stm, porcjowanie

Trening pamięci krótkotrwałej. Jak poprawić pamięć krótkotrwałą?

Jak poprawić pamięć krótkotrwałą? W pamięci krótkotrwałej możemy zapisać najwyżej 7 porcji informacji na zaledwie kilka, kilkanaście sekund. Wbrew pozorom to bardzo dużo, jeśli znasz kilka sztuczek…

Jeśli nie pamiętasz nazwiska osoby, którą dosłownie przed chwilą Ci przedstawiono, zapominasz co miałeś kupić w sklepiku osiedlowym, albo nie możesz znaleźć rzeczy, którą przed chwilą położyłeś “w widocznym miejscu”, najprawdopodobniej powinieneś poprawić pamięć krótkotrwałą.

Jak działa pamięć krótkotrwała?

Pamięć krótkotrwała STM (short term memory) odpowiada za przechowywanie niewielkich informacji przez bardzo krótki czas. Uczeni szacują, że bez powtarzania w tej pamięci możemy zatrzymać informacje zaledwie przez kilka, góra kilkanaście sekund, w dodatku pojemność pamięci krótkotrwałej jest bardzo niewielka. Tu właśnie przechowujemy świeżo odebrane sygnały z otoczenia, obrazy, dźwięki oraz wrażenia zmysłowe. Jest to także nasza pamięć operacyjna, w której trzymamy dane i wyniki operacji, jakich dokonujemy w głowie (np. wyniki obliczeń, wnioski z jakiegoś rozumowania czy analizy itp).

Jeżeli dane które przechowujemy w pamięci krótkotrwałej nie są nam do niczego potrzebne, zapominamy je błyskawicznie. Nie powtarzana informacja, wylatuje nam z głowy w ciągu kilku, kilkunastu sekund. Jest to całkowicie zrozumiałe biorąc pod uwagę fakt, że pamięć krótkotrwała ma bardzo niewielką pojemność. Aby mieć miejsce na nowe informacje, stare trzeba najpierw “skasować”.

Pamięć krótkotrwała mieści 7 ± 2 elementy

Pojemność pamięci krótkotrwałej można poprawić wykorzystując porcjowanie (ang. chunking) czyli organizując nowe informacje w grupy. W 1956 roku naukowiec George A. Miller zaobserwował i opisał w słynnej już pracy “Magiczna liczba 7 plus minus 2”, że pamięć krótkotrwała może pomieścić maksymalnie od 5 do 9 porcji (bloków, grup) informacji jednorazowo, przy czym, co ciekawe, taką porcją informacji jest zarówno cyfra, czy litera, ale także jakieś pojęcie, fakt czy obraz. Możemy zapamiętać 7 (± 2) liter albo 7 (± 2) słów albo 7 (± 2) obrazów , ludzi, faktów jednocześnie. Co z tego wynika?.

Jak upchnąć więcej w pamięci krótkotrwałej?

To oznacza, że aby szybko zapamiętać więcej danych musimy je połączyć w grupy. Porcjowanie wykorzystujemy bardzo często w codziennym życiu np. starając się zapamiętywać liczby. Np. 10041993 możemy zapamiętać jako 10/04/1993 — w takim wypadku zamiast zapamiętywać 8 cyfr zapamiętujemy 1 datę. I zamiast zapełnić sobie całą pamięć krótkotrwałą, zapełniamy tylko jedną porcję.

Jak poprawić pamięć krótkotrwałą?

Trening pamięci krótkotrwałej polega więc w większości na ćwiczeniu umiejętności łączenia różnych elementów w łatwe do zapamiętania grupy czy obrazy. Większość mnemotechnik opiera się właśnie na tym fenomenie. Staramy się łączyć jak najwięcej informacji w jeden spójny, barwny obraz aby w całości upchnąć go w pamięci krótkotrwałej. Tak właśnie działają techniki pamięciowe jak np. łańcuchowa metoda skojarzeń. Podsumowując:

Jeśli podobał Ci się ten artykuł nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi