megapamiec.pl

pamięć i koncentracja

Szybkie zapamiętywanie. Technika zapamiętywania - szybkie zapamiętywanie, technika zapamiętywania, pamięć krótkotrwała, porcjowanie, ćwiczenia pamięci

Szybkie zapamiętywanie. Technika zapamiętywania

Aby szybciej i łatwiej zapamiętywać wystarczy znać kilka sztuczek. Chyba każda technika zapamiętywania wykorzystuje dokładnie to samo zjawisko - porcjowanie pamięci krótkotrwałej…

Za szybkie zapamiętywanie odpowiada nasza pamięć krótkotrwała. W normalnych warunkach w takiej pamięci możemy przechowywać niewielkie informacje zaledwie przez kilkanaście sekund. Aby wydłużyć ten czas i zwiększyć pojemność tej pamięci musimy więc ćwiczyć pamięć krótkotrwałą .

Prawia każda technika zapamiętywania wykorzystuje pewne zjawisko związane z funkcjonowaniem pamięci krótkotrwałej, które nazywa się porcjowaniem (ang. chunking). Na czym to polega? Otóż odkryto, że w pamięci krótkotrwałej możemy przechowywać jednocześnie ok. 7 (+/- 2) elementy, porcje danych. Bez powtarzanie jesteśmy więc w stanie zapamiętać ok. 7 nowych informacji, aby zaś zrobić miejsce na nowe, musimy najpierw skasować stare.

To dlatego idąc na imprezę, gdzie jest wiele nowych osób, zapamiętasz nie więcej niż 9 (7 - 2) z nich. Próbując zapamiętać listę zakupów, w sklepie przypomnisz sobie tylko ok. 7 pozycji. Liczbę Pi zapamiętasz do 7 miejsc po przecinku itp. itd. Ale, co ciekawe, dla naszej pamięci ważna jest tylko ilość a nie wielkośc tych elementów, czyli informacji. Tyle samo “miejsca” zajmuje jedna cyfra jak i całe pojęcie, osoba, fakt , zdarzenie albo obraz.

W szybkim zapamiętywaniu chodzi więc o to, aby maksymalnie wykorzystać to miejsce w pamięci, czyli upakować jak najwięcej danych razem. Jak? A np. tworząc w myślach obraz, na którym łączysz ze sobą różne elementy i informacje. Najwięcej danych upchniesz w głowie w postaci “filmu”, czyli wymyślając proste, sugestywne scenki, w których “występują” wszystkie rzeczy, które próbujesz zapamiętać. Technika zapamiętywania listy zakupów w praktyce sprowadza się więc do rozpisania ról w filmie, w którym np. główny bohater, pan Pomidor z żoną, Panią Cebulą udali się na kolację do Pana Pora gdzie zajadali się zupą ogórkową, którą Pan Por rozlał gdyż poślizgnął się na skórce od banana. Widząc w głowie obrazek Pana Pora wywracającego się na skórce od banana, oblewającego zupą ogórkową Pana Pomidora trzymającego za rękę Panią Cebulę, na pewno dasz sobie radę w warzywniaku.

I na koniec szybkie zapamiętywanie w pigułce:

Jeśli podobał Ci się ten artykuł nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi