megapamiec.pl

pamięć i koncentracja

Pamięć i koncentracja. Jak poprawić pamięć i koncentrację? - mózg i pamięć, koncentracja, zbilansowana dieta, zarządzanie stresem, jak poprawić koncentrację, jak poprawić pamięć

Pamięć i koncentracja. Jak poprawić pamięć i koncentrację?

Pamięć i koncentracja są ze sobą silnie związane. Często winą za gorsze zapamiętywanie obarczamy słabą pamięć, gdy tak naprawdę szwankuje nam koncentracja.

Pamięć i koncentracja muszą współdziałać.

Ćwiczenie koncentracji to najprostsza do droga do lepszego i szybszego zapamiętywania . Pamięć i koncentracja muszą współdziałać, abyśmy skutecznie zapamiętywali to, co chcemy. Bardzo często nie zapamiętujemy nie dlatego, że coś jest nie tak z naszą pamięcią, ale dlatego, że nie skupiamy się należycie na zadaniu, czy czynności, którą wykonujemy. Nie przykładając się, wykonując wiele rzeczy na raz lub wykonując je automatycznie zwyczajnie nie dostarczamy swojemu mózgowi wystarczająco dużo informacji niezbędnych do zapisania wszystkiego w pamięci.

W efekcie często za brak skupienia obarczamy słabą pamięć. Jak często zdarza się, że nie mogąc sobie przypomnieć, gdzie położyliśmy klucze czy telefon, denerwujemy się na to, jak słabą mamy pamięć, gdy nawet nie spojrzeliśmy gdzie je odkładamy, rzucając je gdzie popadnie. To brak koncentracji, wykonywanie rzeczy bez większego zastanowienia sprawia często, że nie potrafimy odgrzebać istotnych dla nas informacji z własnej głowy.

Dlatego chcąc lepiej pamiętać musimy przede wszystkim pracować nad koncentracją. To niestety wymaga wysiłku, ciągłego skupienia, nie możemy pozwalać sobie na to, aby robić wiele rzeczy na raz, ani na to, by upraszczać sobie życie, wykonując wiele czynności automatycznie, bez namysłu.

Oczywiście zarówno pamięć, jak i zdolność skupienia uwagi na wykonywanej czynności (koncentracja) w dużym stopniu zależą od ogólnej kondycji naszego umysłu, na którą wpływa wiele czynników. Najważniejsze z nich to:

Jak poprawić koncentrację?

Skup się na zadaniu

Jeśli z kimś rozmawiasz, zadawaj pytania, jeśli czytasz - staraj się robić podsumowania lub streszczenia. Świadomie przyswajaj wiedzę, rób notatki, postaraj się możliwie najmocniej zaangażować w to, co właśnie robisz.

Unikaj wszelkich rozpraszaczy.

Wycisz wszystko co nie dotyczy aktualnego zadania. Im trudniejsze zadanie, tym bardziej jest to istotne, im bardziej złożony problem, tym większego wymaga skupienia. Jednym z głównych problemów z jakim możesz się spotkać jest prokrastynacja , czyli skłonność do zajmowania się wszystkim, tylko nie tym, co właśnie powinieneś. Nie pozwalaj sobie na to.

Nie rób wielu rzeczy na raz.

Multitasking to przede wszystkim wystawianie się na błędy. Rozdzielność uwagi wcale nie jest dobra. Uwaga jest jak energia - nie rozpraszaj się, nie trać energii/uwagi. Koncentrując się na kilku rzeczach na raz, tak naprawdę każdemu zadanie poświęcasz mnie uwagi

Jak poprawić pamięć?

Skup się i skoncentruj!

Odnieś się do zdobywanych informacji

Im bardziej osobista stanie się informacja, tym łatwiej ją zapamiętasz. Obserwuj swoje reakcje. Spróbuj znaleźć w swoim życiu , swoich doświadczeniach coś, co możesz powiązać z nowymi danymi, może słyszałeś już coś podobnego, może nowe informacje wzbudzają w Tobie jakieś emocje, kiedy czułeś się podobnie?

Powtarzaj informacje

Im częściej powtarzasz informacje, tym lepiej je zapamiętujesz. W metodach szybkiej nauki szeroko wykorzystywana jest tzw. Metoda planowego powtarzania, która kładzie nacisk na powtarzanie materiału w określonych odstępach czasu. W skrócie najlepiej to działa jeśli powtarzasz nową wiedzę, po pół godzinie, następnego dnia i po tygodniu.

Przemyśl czego się dowiedziałeś

Rozłóż nową informację na czynniki pierwsze, postaraj się naprawdę zrozumieć znaczenie wiedzy jaką starasz się zapamiętać. Nie powtarzaj bezmyślnie tego czego się dowiedziałeś, ale spróbuj trochę to najpierw “poobracać w głowie”. Wiedza jest jak jedzenie. Lepiej ją przyswajasz w formie łatwiejszej do strawienia. Informacja musi się odpowiednio ułożyć w pamięci.

Nie traktuj swojej pamięci jak śmietnik - wrzucając tam wszystko byle jak i byle gdzie - a będzie Ci długo i dobrze służyć.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi